Close

Typologie maminek – 5 nejčastějších typů

typolotie maminky

Zamyslela jste se někdy nad tím, jaká jste vlastně matka? Zkuste se najít v některém z našich typů!

 

Pro zdolávání mnoha životních situací musíme projít různými testy a zkouškami. Pokud chceme řídit auto, musíme si udělat řidičák a prokázat tím schopnost ovládat auto. Ale stát se rodičem může kdokoli a není k tomu třeba prokazovat žádné znalosti nebo skládat povinné testy. Rodiče si nemůžeme vybírat, říká se. Každá maminka je jiná a je těžké říci, jaká by měla být ideální maminka, protože každý si pod pojmem ideální představuje něco jiného. Jsme každý jiný a každý máme jiné potřeby, touhy a přání. Pro každého je tedy ideální něco jiného.

Být maminkou je celoživotní práce, ve které si nemůžete vzít dovolenou. Každá žena se k mateřství postaví jinak. Existuje několik typů maminek, ve kterých se možná poznáte. Tak jaká maminka jste vy?  Perfekcionistka, nejlepší kámoška, chaotička, citová vyděračka nebo generál? Typů maminek je mnoho, poznáte se v některém z nich?

1. MAMINKA PERFEKCIONISTKA

Tato maminka je velmi náročná sama k sobě, má velké očekávání nejen sama od sebe, ale i od ostatních. Tato maminka hledá dokonalost, ale ta neexistuje. Děti maminek perfekcionistek zažívají to, co ony kdysi sami prožívali. Samé jedničky ve škole, dokonalý vzhled, vystupování, naklizený pokojíček, takto byly kdysi maminky vychovávány a takto vychovávají i své děti. Děti vyrůstající v tomto prostředí nedosáhnou dokonalosti, přestože se snaží, ale ocenění a pochvaly se nedočkají, protože „by to mohlo být pokaždé ještě lepší.“ Takové dítě si nese následky po celý život, klade si nereálné cíle, ztrácí sebeúctu a i sebevědomí, protože té vytyčené dokonalosti nedosáhli.

2. MAMINKA NEJLEPŠÍ KÁMOŠKA

Ač se to může zdát navenek jako dokonalé, a je to dnes i moderní, tak být nejlepší kámoška své dcery nebo syna není úplně to nejlepší pro vztah mezi matkou a dětmi. Samozřejmě je naprosto v pořádku být se svými dětmi „kamarád“ a dobře s nimi vycházet, ale matka nejlepší kámoška bude těžko dosahovat u svých dětí disciplínu, která ať se nám to líbí nebo ne, je při výchově dětí potřeba. Také svět dětí a dospělých je rozdílný a hranice, kdy jsou určité aspekty života dospělého pro dítě ještě akceptovatelné, je tenká. Dítě nemůže být vaším důvěrníkem. Děti maminek kámošek často neuznávají dospělé jako autority a to může působit problémy jak ve škole, tak i v samotné rodině.

3. MAMINKA CHAOTIČKA

S takovou maminkou může být často legrace díky tomu, že leckdy ztrácí pojem o čase, zapomíná věci nebo se ocitá na místech, kde být neměla, protože vlastně ani neví, jestli je dnes úterý nebo čtvrtek. Tyto maminky umějí z podobných „prekérek“ vybruslit s grácií a elegancí sobě vlastní. Jejich děti bývají šťastné, i když předčasně dospívají a často se v pubertě role obrací a děti hlídají maminku, aby zase něco nevyvedla. Tyto děti se díky časné vyspělosti dokáží postarat sami o sebe, což vůbec není na škodu, pro další život.

4. MAMINKA CITOVÁ VYDĚRAČKA

Tyto maminky mají neustále pocit, že nejsou dostatečně oceněné a snaží se své okolí různými formami „vydírání“ k tomuto ocenění donutit. Kdybys mě měl rád, tak bys to nedělal. Podobné věty tyto maminky charakterizují. Jejich děti toto chování často přejímají a díky tomu přichází o přátele a později životní partnery.

5. MAMINKA GENERÁL

Taková maminka v podstatě řídí celou rodinu, nesnese jakýkoli odpor a vše si pečlivě hlídá. Má to jistě i své výhody, jako například jídlo podávané v pravidelném čase, vše na svém místě, stanovená pravidla a hranice. Ale nic se nemá přehánět. Je sice hezké mít ve všem pevně stanovený řád, ale časem takováto maminka zůstane nejspíš sama, protože pro ostatní členy rodiny je podobné prostředí v dlouhodobém měřítku nepřijatelné.

A pokud jste se nenašly? Není potřeba se hroutit, dokonalá maminka neexistuje. Řiďte se svojí intuicí a srdcem, budete spokojené vy a hlavně vaše děti!

Simona Žáková on sabfacebookSimona Žáková on sabemail
Simona Žáková
Simona Žáková
Rukodělná mzdová účetní, pro kterou ruční práce již od mládí byly velkým koníčkem. Když se k tomu přidaly děti, bylo rozhodnuto. Miluje děti, sama je mámou Aničky a Michala. Chtěla by se na tomto blogu dělit o nápady a rady. Úsměv ve tvářích nejmenších, je ta nejhezčí odměna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *