Close

Kdy a od jakých příkrmů začít

laura-isabel-879815_1280

Kdy začít s příkrmy?

Příkrmy začínáme u plně kojených dětí zařazovat do jídelníčku v šesti měsících. V poledne můžeme podávat zeleninový příkrm a večer kaši.

Proč jako první nezařazujeme ovoce? Protože má sladkou chuť a tato chuť by se asi dítěti líbila daleko víc. Dávalo by pak přednost sladkému ovoci a zeleninu by nám odmítalo.

S jakou zeleninou začít?

Dítě začínáme krmit jen malým množstvím (1 – 2 lžičky).  Vždy začínáme jedním druhem zeleniny a vaříme ji 3 -4 dny po sobě, abychom zjistili, zda na ní není kojenec alergický. Postupně zkoušíme další druh. Můžeme přidávat k zelenině, kterou už máme vyzkoušenou. Tak například uvaříme brambory, podáváme po tři dny a potom část nahradíme mrkví, za další tři dny můžeme vyzkoušet cuketu. Ze zeleniny můžeme zařadit brambor, mrkev, cuketu, dýni, červenou řepu, zelený hrášek, brokolici. Na celou porci příkrmu 150 – 200 gramů navykejte dítě pomalu po dobu jednoho až dvou měsíců.

 

zucchini-572542_640

 

Pokrm připravujte z kvalitní čerstvé zeleniny, anebo používejte mraženou. Syrovou zeleninu zvlášť pečlivě omyjte. Zeleninu uvařte v malém množství vody. Ale ještě lépe bude, když zeleninu připravíte na páře. Zachová si více cenných vitamínů a minerálů. Určitě nemusíte kupovat nějaký speciální hrnec, když ho nemáte. Stačí použít pařáček. Jen hlídejte, aby se vám během vaření nevypařila voda. Takto připravíte třeba na menší kousky nakrájenou  mrkev asi za 15 až 20 minut.

IMG_4716

Uvařenou zeleninu propasírujte nebo pomačkejte vidličkou. Nesolte, neslaďte ani nekořeňte. Jen přidejte pár kapek olivového panenského oleje anebo lísteček másla. Olej i máslo přidávejte až zeleninu rozmělníte. Je tak zaručeno, že pokrm nemá více než 50 stupňů. Při vyšší teplotě bychom zničily cenné enzymy, které jsou v obou tucích.

IMG_4717

Děťátko posaďte a krmte ho lžičkou. Dítěti bude chvilku trvat, než se naučí pokrm z lžičky spolknout. Lžičku vsuňte dítěti do úst, jemně zatlačte na střed jazyka a dítě se bude snažit pomocí horního rtu sousto posunout a spolknout. Když se mu to povede pěkně ho pochvalte. Dejte dítěti čas, aby se to naučilo. Bude to trvat několik dní.

Když bude vaše dítě příkrm odmítat, zkuste vyměnit druh zeleniny a ten původní zkuste za pár dní znovu. Jídlo před dítětem nehodnoťte, aby si ho nespojilo s nějakým přívlastkem a pak všechna taková jídla odmítalo (např. jako zdravé).

Zeleninový příkrm může dítě zapít jednou až dvěma lžičkami vody.Kojené dítě potřebuje přidané tekutiny až od devátého měsíce věku. Jinak mu postačí mateřské mléko.

Simona Žáková on sabfacebookSimona Žáková on sabemail
Simona Žáková
Simona Žáková
Rukodělná mzdová účetní, pro kterou ruční práce již od mládí byly velkým koníčkem. Když se k tomu přidaly děti, bylo rozhodnuto. Miluje děti, sama je mámou Aničky a Michala. Chtěla by se na tomto blogu dělit o nápady a rady. Úsměv ve tvářích nejmenších, je ta nejhezčí odměna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *